pátek 22. května 2015

IMPROVIZACE na téma QUICHE

Když už mám pocit, že ty večerní speciality typu "Brambory s něčím", "Rýže s něčím" nebo "Těstoviny s něčím" nebo někdy jen "Chleba s něčím" se mi už přejídají, zkouším vymyslet něco nového.

No a když chci udělat něco rychlého, zároveň mi nevadí, že kvůli tomu zapnu troubu (což je ale zároveň příjemná motivace tam ještě přihodit nějaký ten koláček - třeba Švestkový s drobenkou), tak dělám quiche [kiš]. Je to v podstatě slaný francouzský koláč z křehkého těsta, původně se sýrem či jeho variacemi. Já do domácího quiche dávám vše co nám chutná a mám v lednici.

Většinou nevařím dle kuchařských knih. Líbí se mi ale koukat na obrázky, někdy se inspiruji, zejména u koláčků, ale nějak nejsem schopna neimprovizovat, takže kuchařské knihy v podstatě až na pár výjimek nevlastním. Jednou z těch výjimek je ale úžasná a gurmánskými německými autory napsaná a kompletně obrázková Velká kniha pečení z nakladatelství SVOJTKA (občas z ní budu tady citovat).

Hned na začátku je v ní krásný a přesný popis všech základních těst. My potřebujeme tedy recept na těsto křehké slané. Ve skutečnosti jde o poměr 2:1 mouka vs tuk a jeden žloutek.

Zapněte troubu na 200°C a pusťte se do toho

ZÁKLADNÍ TÉSTO NA QUICHE
250g mouky hladké nebo celozrnné či špaldové
125g studeného másla
1 žloutek
sůl

 - vše smícháme a hněteme ručně (což půjde hůře díky studenému máslu) nebo využijeme kuchyňský robot (ten už to zvládne lépe). Já osobně potřebuji blízký vztah s jídlem, takže dělám ručně skoro vše.
 - pak hodíme krásně vypracované těsto do lednice asi na hodinku.
 - rozválíme, "vysteleme" ním koláčovou či dortovou formu a teď přijde to kouzlo. Nahážeme tam vše co máme rádi skoro stylem pejska a kočičky.

Já doporučuji třeba
 - opečené lilky či cukety
 - sušená i čerstvá rajčata
 - červená cibulka lehce osmahnutá
 - papriky, kapie
 - žampiony lehce orestované
 - pórek
 - ořechy
 - listový špenát
 - slanina opečená
 - brokolice, kukuřice..
 - bylinky!!
 - no a masožravci si dají třeba kousky opečeného kuřecího masa, slaninu, krabí tyčinky nebo tuňáka z konzervy (ten je výborný  s červenou cibulí)

No a na když už tam máte samé ty dobroty (zas to ale nepřekombinovávejte), tak je zalijete krémem

KRÉM NA QUICHE
v podstatě je to 250-300ml smetany na šlehání nebo zakysané smetany, špetky soli, 1-2 vejce, na vylepšení třeba 100g sýra (s takovým parmezánem šetřete, je hodně výrazný)

A šup s tím do trouby tak na 30-45 minQuiche celozrnný -  rajčátka, červená cibule (tady ani neorestovaná-asi se mi nechtělo:)), 
petrželka, kukuřice, vlašské ořechy


Verze s kukuřicí, krabími tyčinkami, vlašskými ořechy, petrželkou, pórkem a kapiíŽádné komentáře:

Okomentovat