neděle 23. srpna 2015

IMPROVIZACE na téma CHEESECAKE

Venku příjemně prší, dítě mi usnulo a já dojídám poslední kousek čokoládového cheesecake-u s jahodami. A snad i proto jsem se rozhodla dnešní improvizaci psát na téma CHEESECAKE.

Receptů na cheesecake je totiž mnoho a ono ve skutečnosti stačí mít jen nějaký ten základní a ten si obměňovat. A i když si myslíte, že je cheesecake jen pro zkušené a vy si jej můžete dát tak maximálně v cukrárně, není tomu tak. Právě naopak - cheesecake je jedním z nejjednodušších dortíků co doma narychlo dělám. 

Hlavní je naučit se kombinovat suroviny a postupovat tak, aby nám z toho nevyšel tvarohový koláč, ale nadýchaná sladká dobrota. Já preferuji recept se sušenkovým základem, ale pokud chcete, určitě si zkuste i cheesecake s lineckým, křehkým či jiným základovým těstem viz google :)

Jelikož nejsem profi kuchařka či cukrářka a peču zejména pro přátele a rodinu, nemusím mít cheesecake v souladu s kuchřskými knihami či předpisy a tak můj cheesecake obsahuje suroviny dostupné tady v Čechách a není nutné shánět cream cheese. Taky je celkem v oblibě mascarpone, ale to je zas příliš tučné a nadýchané, mám nejraději v kombinaci s jinými surovinami. 

Žel cheesecake je krutě neveganský dortík, jednou jsem ho dělala z jemného tofu, a ač mé bezlaktózové kamarádce chutnal, moje chuťové buňky trpěly..   A samozřejmě štítek s názvem "zdravé" sem také rozhodně nepatří. Ale je to dobrota.

Tak a teď k samotnému receptu, který je na velikost jedné dortové či koláčové formé

SUŠENKOVÝ ZÁKLAD

200g nadrcených či namletých sušenek (pokud chcete mít těsto i na bocích, tak spíš 300g)
Já osobně preferuji sušenky celozrnné, klidně vlastní výroby, či částečně nahradit jemnými ovesnými vločkami, mletými oříšky nebo mandlemi. Kdo má rád kombinaci s čokoládou, luxusní je pak použít třeba sušenky typu kakaové věnečky. Ale použít můžete cokoliv, spotřebujete tak třeba zbytky sušenek v domácnosti a už do nich nemusíte pak chodit :) (dobrou zkušenost mám s Lotuskami, celozrnnými BEBE, pak nějakými celozrnnými z Kauflandu nebo skořicovými ze zdravé výživy, ráda mám dia sušenky Ela od Sedity), Určitě se hodí cokoliv ze zdavé výživy, včetně bezlepkových. Upravte jednoduše dle svých chutí. 

100g roztopeného másla (kdo použil 300g sušenek tak 150g)

Postup je jednoduchý. Vše smíchat a pak hezky napěchovat rukama nebo zavařovací skleničkou s rovným dnem do formy. 

Někdo dává do korpusu i cukr (nejlépe teda třtinový), ale vzhledem k tomu, že už samotné sušenky ho mají jistě dost, nedělala bych to. 

KRÉM NA CHEESECAKE

Teď si trochu zahrajeme na alchymistu z Pekařova císaře, protože tady se dá opravdu krásně improvizovat, což někomu nemusí připadat už jako původní recept, ale já holt dodržovat recepty neumím. 

Celkem potřebujeme 700-800g mléčných výrobků
Doporučuji vybírat kombinace surovin jako je - Philadelphia, lučina, jemný tučný tvaroh, mascarpone, kvalitní jogurt, šlehačková smetana, zakysaná smetana, kvalitní pomazánkové máslo. A to tak, aby to nebylo ani moc husté ani moc řídké. Záleží na tom, co máte doma, ale třeba 1 pomazánkové máslo (150-200g), 1 tvaroh (250g) a 1 lučina (100g) vám dají celkem už 550g, zbytek doplníte třeba šlehačkovou smetanou. Vyzkoušejte si co vám bude více sedět, Zakysaná smetana tomu dodá šmrnc, šlehačková to zase zjemní. Ráda přidávám vanilkový extrakt, nastrouhám trochu citronové kůry a vymáčknu trochu šťávy.

Důležité je nepřehánět to ani s jednou z ingrediencí. Když dáte jen tvaroh, bude to hutné a docílíte tím, že budete mít prima tvarohový koláč. Když dáte jen mascarpone, bude to hodně nadýchané, ale krom toho, že to bude hodně drahé, to bude i celkem tučné. No a tzv "Philadelphia creamcheese" je sice super volba, ale ta cena je fakt opravdu vysoká. Takže já kombinuji surovin více. 

Vše krásně prošleháme metličkou nebo ručním metličkovým šlehačem ať je to nadýchané

Zašleháme něco na doslazení. 
Sladit můžete třtinovým cukrem (asi 100-150gr) salkem (použijte jen asi polovinu plechovky), javorovým sirupem, karamelem (kdo se nebojí udělat si vlastní, recept viz níže). Ochutnávejte jak vám to bude sedět, přisypávejte dokud to nebude tak akorát. Slad a med nedoporučuji, bylo by to hutné a navíc zde není nutno, aby byl zákusek zdravý, to už beztak nebude, s tím se počítá.
Sladit ale můžete i ovocem a to tak, i tím, že rozmixujete do hmoty banán nebo třeba jahody či ananas z plechovky. Rovnou se vám to tak dochutí. O ovoci si ještě napíšeme.

Dále zašleháme 3-4 vajíčka a asi pokud máte pocit, že je to moc řídké, tak ještě 3PL škrobu (já ráda vsypávám celý pytlík vanilkového pudinku). Vajíčka je nejlepší dávat až úplně nakonec ať můžete pořád ochutnávat

Verze čokoládová
někomu bude stačit přidat pár lžic kakaa, někdo chce verzi ještě čokoládovější a tak si roztopí asi 100g kvalitní čokolády nad parou a zašlehá jí do lučinové směsi. Samozřejmě když plánujete verzi čokoládovou, dejte méně tučných věcí, nedávejte šlehačkovou smetanu a dejte rozhodně méně cukru. Tady má verze s jahodami, opět aby to nebylo jen a jen sladké


Verze karamelová - jednoduchá
na mírném ohni zahříváme cukr (těch 100-150gr,  které mají jít do krému) dokud se nerozpustí a není krásně tekutý (pro zachování tekutosti doporučuji přidat tak 2PL kukuřičného sirupu), opatrně čůrkem vléváme a všleháme do hmoty. 

Verze karamelová - luxusní
1) Dospod sušenkový základ, na to nasekat 100g kvalitní čokolády, nechat v troubě (zatím bez nádoby s vodou) upéct asi 5min, čokoláda se tak natopí a je možno ji rozetřít (nebo použijte už roztopenou). Tato vrstva není nutná ač výborná, ale musím uznat, že se to s ní obtížněji krájí.

2) Uděláme si karamel - na mírném ohni roztopíme asi hrnek třtinového cukru, 2 PL kukuřičného sirupu, po roztopení přidáme špetku mořské soli, 100ml šlehačkové smetany, 3 PL másla. Pořád mícháme až z toho bude krásná poleva neboli topping.

3) Připravíme si krémový základ (viz výše) - vmícháme ale trochu méně cukru. Naopak vlejeme asi 1/3 karamelové hmoty kterou jsme si připravili. Ochutnávejte ještě před vmícháním vajec

4) Upečeme, chladíme. Po vychlazení potřeme zbytkem (tedy 2/3) karamelového krému a zdobíme sekanou čokoládou, pralinkami, bonbóny, kávovými zrny v čokoládě, sekanými karamelkami, nebo čím chcete a hodí se vám to k tomu. A šup s tím do lednice


Verze ovocná
miluju kombinaci toho sladkého cheesecake-u a kyselého ovoce a tak nejčastěji dělám cheesecake s rybízem, skvělý bude s malinami, borůvkami.. a teď jsem dělala právě i čokoládový s jahodami, výborný by byl určitě i s mandarinkami z konzervy. Prostě zkoušejte co máte rádi. 

Z drobného ovoce se pak taky dají dělat různé vzory. Pozor ale, mějte ho rozmražené, jinak pouští dost vody a ten krásný vzor se vám trochu zkazí.
No a samozřejmě můžete zdobit ovocem či květinami až po upečení

má oblíbená klasika s rybízem

 Pro švagrovou před odletem do Británie


PEČENÍ
Když už máte vše připravené, do krému naházené či hezky nazdobené ovoce, je čas šoupnout ho do vyhřáté trouby na 170°C (nejlépe horkovzduch). Je důležité dát dospodu do trouby misku či pekáč s vodou. No a pak zavřeme a pečeme tak 35-40min a troubu neotvíráme. Ta horká pára, která se tam vytvoří nám totiž udělá ten krásný nadýchaný cheesecake. Později už samozřejmě můžete kontrolovat špejlí, ale třeba u bílého cheesecake-u poznáte celkem dobře, že je upečený, bude na krajích zlátnout.

CHLAZENÍ
nejlépe na mřížce a po vystydnutí šup s ním do lednice a tam bude hezky odpočívat pár hodin, nejlépe přes noc, zakrytý alobalem) Chutě se tak propojí a cheesecake bude dokonalý.

SERVÍROVÁNÍ
Pokud máte rozdělávací dortovou formu, tak ji rozevřete, pokud máte koláčovou, servírujte přímo z ní. 

Tip nakonec
Cheesecake nemusíte dělat jen velký, ale zkuste třeba malé soukromé cheesecake-y do formiček na tartaletky. Ty se dají hezky příborovým nožem vyndat a servírovat tak na talířku bez formičky.
Žádné komentáře:

Okomentovat